EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Феталната морфология е изключително надежден метод за диагностика на майката и плода

в.Труд

21.10.2024г.

 

 

- Д-р Мирчева, какво представлява феталната морфология и трябва ли такъв преглед да е задължителен за бременните?

 

- Няма задължителни прегледи, всички прегледи са препоръчителни. Нашата задача като тесни специалисти е да обясним на пациента, какво представлява изследването, което ще проведем и подробно да го информираме за крайния резултат, да дадем препоръки и насоки.

 

Феталната морфология или анатомия представлява оценка на органите и системите на плода. В по-ранните срокове на бременността проверяваме дали даденият орган е на точното място, с нормален вид и размер, а в по-късните срокове на бременността освен оценка на анатомията, се прави и оценка на функцията на някои органи. По време на всички фетални морфологии се извършват и доплерови оценки – измервания на кръвотока на различни съдове, които дават ценна информация за ранно предвиждане на усложнения или директно позволяват, оценка на състоянието на плода.

 

- Кой е оптималният период за извършване на пренатална оценка на плода?

 

- В хода на една бременност най-често се извършват 3 фетални морфологии.

 

Първа фетална морфология, наричана също и комбиниран биохимичен скрининг, е изследване, което в най-голяма степен е свързано с оценка на риска за генетични синдроми. Извършва се между 11,6 г.с. (гестационна седмица) и 13.6 г.с, като най-подходящият срок е в навършена 12 г.с. По време на изследването измерваме и оценяваме маркери за генетични синдроми, локализирани в профила на плода, в сърцето и кръвообращението му. Заедно с извършени кръвни изследвания на два плацентарни хормона (PAPPa и свободен ЧХГ) накрая на изследването пациентката получава числени стойности за оценка на риска от генетични синдроми, като и се разясняват нормалните стойности и се дават препоръки. По време на прегледа се прави и оценка за две важни състояния, които могат да застрашат нормалното протичане на бременността в нейния край – прееклампсия и изоставане в растежа на плода. За тяхната оценка е нужно изследването на още един плацентарен хормон – PLGF, като крайният резултат отново е в числени стойности. Методът на оценка както на генетичните синдроми, така и на късните усложнения на бременността е статистически и винаги уведомяваме пациента, че максималната точност на изследването е 95 %. На този преглед се оглеждат органите и системите на плода, които вече са видими, въпреки ранния гестационен срок, като плодът е с дължина между 5 и 8 см.

 

При съмнителни находки по време на първата фетална морфология е възможно да бъде препоръчана и една междинна между 15 и 18 г.с. Тя е подходяща и в случаите, в които по някаква причина е пропуснат комбинираният биохимичен скрининг. Понякога в семействата на пациентите има анамнеза за повтарящи се сърдечносъдови аномалии или генетични заболявания, засягащи сърцето, тогава се препоръчва специализирана фетална ехокардиография, която се извършва от детски кардиолог.

 

- Кога се извършват другите две фетални морфологии?

 

- Втора фетална морфология се извъшва между 20 и 23 г.с. Отново се оценяват маркери за генетични синдроми. Задачата на това изследване е да се огледат последователно и подробно структурите на главния мозък, лицеви структури, гръбначен стълб, крайници, вътрешни органи, сърце, бъбреци, диафрагма, стомашно- чревен тракт. Определя се позиция на плацента, място на захващане на пъпната връв, брой съдове на пъпна връв и количество околоплодна течност. Окончателно определяне на пола на плода, също е добре да бъде направено.  В хода на изследването се извършват доплерови измервания, които имат връзка с развитието на бременността в последните й месеци. Накрая на прегледа вагинално се измерва дължината на маточната шийка, което е важно във връзка с преждевременното раждане и скъсяване на маточната шийка. По време на тази фетална морфолофия плодът е с тегло средно около 300-400 грама.

 

Трета фетална морфолофия се извършва между 28-32 г.с. По време на прегледа се оценяват отново анатомичните структури, като се акцентира на тези, при които с нарастването и засилването на функцията им е възможно да се наблюдават промени. Една от най-важните части на този преглед е доплеровата оценка на състоянието, която ни дава информация как работи плацентата, дали подава нужното количество кислород и хранителни вещества към плода и дали са налице данни за фетално страдание. При наличие на промяна в плацентарната функция се насрочват допълнителни  прегледи за доплер и се дават предписания за повлияване на състоянието. В рамките на тази фетална морфолофия плодът е с тегло средно около 1000-1300 грама. По време на всяка от феталните морфологии е възможно да се направи 3D снимка, ако позицията на плода позволява.

 

- Доколко ултразвуковите вълни са безопасни за плода и съществуват ли рискове за него при използването им?

 

- Акушерският ултразвук се използва от 50-те години на миналия век и към момента няма проучвания, които да доказват, че употребата му е свързана с неблагоприятни ефекти върху плода. Въпреки бързото развитие на медицинската наука засега само ултразвуковото изследване е в състояние да даде пълна и точна информация относно физическото състояние на майката и развитието на бебето в утробата й и е най-безопасният, и безболезнен вариант за диагностика.

 

Ултразвуковото изследване е апаратен метод, при който вълни с определена честота на вълната преминават през тъканите и се отразяват от тях. Заради бурното разпространение на 3D и 4D технологията и силното желание на някои родители за такава снимка, те трябва да помнят, че ултразвукът не е забавна процедура, а се извършва само за диагностициране на различни патологични състояния и наблюдение на хода на бременността

 

- Може ли да се приложи ефикасно лечение на нарушения в развитието на плода, установени при извършеното изследване?

 

- Да, в част от състоянията, които установяваме по време на прегледа, е възможно да се приложи терапия или профилактика. Например, при установен риск за прееклампсия по време на първата фетална морфология изписваме ниско дозирана ацетилсалицилова киселина, за която е доказано научно, че намалява риска от възникване на това състояние. Също така измервайки маточната шийка на втората фетална анатомия, при установено скъсяване, се изписва терапия за потискане на маточни контракции или в по-сериозните случаи се препоръчва серклаж. На последната фетална анатомия, често се наблюдават нарушения в растежа, които лесно могат да бъдат повлияни с терапия и хранителен режим.

 

Нашият гост:  Д-р Мариана Мирчева е специалист акушер-гинеколог, част от екипа на ДКЦ „Софиямед“ в София и има над 18 години опит по специалността. Приоритет в професионалната й дейност е феталната медицина – комбиниран биохимичен скрининг, фетална анатомия, фетална ехокардиография, Доплерово изследване, оценка на състоянието на плода, женска консултация (наблюдение на нормални и високорискови бременности).